Biblioteka Elbląg: Spotkanie z Filipem Springerem

2 min czytania

W piątek, 29 listopada, o godz. 18.00 zapraszamy do sali U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na ostatnie spotkanie w cyklu # czytElnia, którego gościem będzie Filip Springer, a przedmiotem rozmowy jego najnowsza książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Wstęp wolny.

Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad.

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykøbing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza?

A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas?

Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.

Nie sądź, że jesteś kimś Nie sądź, że nam dorównujesz Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas Nie wyobrażaj sobie, że jesteś lepszy od nas Nie sądź, że wiesz więcej niż my Nie sądź, że jesteś kimś więcej niż my Nie sądź, że się do czegoś nadajesz Nie wolno ci się z nas śmiać Nie sądź, że komuś na tobie zależy Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć Myślisz, że nic o tobie nie wiemy? Nie myśl, że uciekniesz. /powyższy opis pochodzi od wydawcy

Filip Springer (ur. 1982) fotograf, reporter, dziennikarz. Autor książek: Miedzianka. Historia znikania” (Czarne, 2011), Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (Karakter, 2012), Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter, 2013), Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne, 2013), 13 pięter” (Czarne, 2015), Księga zachwytów” (Agora, 2016), Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” (Karakter, 2016) i ostatnia Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” (Czarne, 2019). Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.

Rozmowę z autorem poprowadzi Dominik Żyłowski z Biblioteki Elbląskiej.

Więcej informacji:

tel.: 55 625 60 13

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida, bibliotekaelblaska.pl/, bibliotekaelblaska.pl/news/spotkanie-z-filipem-springerem.html

Autor: krystian