Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Elbląg

Dnia 20 listopada 2021 roku w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej miały miejsce ostatnie, tegoroczne obrady Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Był to wyjątkowy moment, ponieważ pierwszy raz w historii polityki młodzieżowej młodzi parlamentarzyści zasiedli w ławach Izby Refleksji. Wśród nich znalazł się uczeń klasy maturalnej - Jakub Kozakiewicz z Zespołu Szkół w Pasłęku.

Początki Parlamentu Młodych sięgają 2018 roku, kiedy w czerwcu nie odbył się Sejm Dzieci i Młodzieży. Młodzi aktywiści zmobilizowali się i spotkali się w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego, aby obradować i kultywować tradycję obecności młodych w polskim parlamencie. Kolejna sesja odbyła się w Szkole Głównej Handlowej, natomiast następne lata obradowano zdalnie z powodu wysokiej ilości zakażeń w czasie pandemii.

Symulacja obrad parlamentu dorosłych ma na celu przybliżenie młodym procesu uchwałodawczego, a także umożliwia młodzieży z całej Polski poznanie ciekawych poglądów i odmiennych idei, zawarcie nowych znajomości, ale również przedstawienie swoich pomysłów, które poprzez końcową uchwałę zbiorczą sprawią, że ich głos będzie słyszalny. W czasie posiedzenia młodzieżowej izby wybierani są marszałkowie, przewodniczący klubów, sprawozdawcy projektów uchwał, a także członkowie komisji opiniujących uchwały. Po dyskusjach całość projektów poddana jest głosowaniu, które za sprawą większości głosów wieńczą daną sesję parlamentu. Z ciekawostek: całość obrad była bacznie obserwowana i sprawozdawana przez liczne młodzieżowe media; przemawiali goście honorowi z polityki wielkiego formatu m.in. prof. Tomasz Grodzki (zdalnie), Minister ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek (zdalnie), doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Łukasz Rzepecki (stacjonarnie), Franciszek Sterczewski etc.; trosce o przestrzeganie reżimu sanitarnego obrady odbywały się w dwóch salach: Sali Senackiej i w sali 217 im. Władysława Raczkiewicza.

info: ZS

 

  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie image0.jpeg
  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie image1.jpeg
  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie image2.jpeg
  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie image3.jpeg
  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie image4.jpeg
  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie image5.jpeg
  • Kliknij aby powiększyć zdjęcie image7.jpeg
  •  
Zobacz załączoną galerię online na:
https://www.powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/6915-parlament-mlodych-rp-z-udzialem-ucznia-zs#sigProIdbccafec599