Jak działa ozonowanie pomieszczeń? Czy ozonowanie niszczy wirusy i bakterie?

W ostatnim czasie ozonowanie pomieszczeń cieszy się coraz większą popularnością, z czego korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Na czym to polega? Czy ozonowanie niszczy wirusy oraz bakterie? I co najważniejsze – czy warto się na to zdecydować? Sprawdzamy.

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie jest sposobem na odkażanie, m.in. pomieszczeń, przy pomocy gazu wykazującego się silnymi właściwościami utleniającymi. Co istotne, ozon jest naturalnie występującym gazem, chociaż jego wykorzystanie musi odbywać się w ściśle określonych warunkach, inaczej może działać drażniąco na płuca, czy skórę.

Ozonowanie wykonują specjalistyczne firmy, jak www.yesczysto.pl, które zapewniają nie tylko skuteczność tego zabiegu, ale również jego bezpieczeństwo.

Co daje ozonowanie?

Jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na ozonowanie, to wystarczy dowiedzieć się, jakie są tego efekty, korzyści. Podczas odkażania pomieszczeń usuwane są bakterie, wirusy, zagrażające zdrowiu patogeny. Co więcej, jest to sposób na zlikwidowanie, a nie zamaskowanie, nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu. Tu jako ciekawostkę jedynie dodamy, że ozonowanie już dawno wykorzystywane jest m.in. w branży motoryzacyjnej, podczas odgrzybiania klimatyzacji samochodowej.

Ozon, tak samo jak powietrze, dociera do wszelkich zakamarków, także wnętrz szaf lub szuflad, dzięki czemu usuwa wszelkie żywe bakterie, wirusy i grzyby. Jest sposobem na pozbycie się roztoczy, moli, a nawet mrówek i pcheł.

Z tych powodów z ozonowania korzystają zarówno właściciele mieszkań, zwłaszcza w starych kamieniach, jak i przedsiębiorcy (np. w ramach dezynfekcji lub po remoncie). Usługa ta często wykonywana jest w budynkach użyteczności publicznej, szpitalach i przychodniach.

Jak przygotować się do ozonowania?

Podczas ozonowania stosowany jest gaz o silnym stężeniu, który jest niebezpieczny dla wszelkich organizmów żywych. Dlatego, w trakcie tego zabiegu, w mieszkaniu bądź innym lokalu, nie może przebywać nikt poza specjalistami wykonującymi tę usługę, którzy posiadają specjalne kombinezony, zabezpieczenia Co istotne, jeśli masz zwierzęta, musisz je na ten czas wynieść z mieszkania, tak samo jest w przypadku roślin.

Tutaj jeszcze jedną, ważną rzeczą jest to, że ozon może postarzać niektóre przedmioty, dlatego lepiej przenieść na ten czas cenne meble, dekoracje.

Po zakończeniu całego procesu, do pomieszczenia można bezpiecznie wejść dopiero po kilku godzinach, najczęściej po czterech, aczkolwiek o dokładnym czasie poinformują cię specjaliści.

Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń?

Ile kosztuje taka usługa? Tutaj wszystko zależy od wielkości obiektu, który podlega ozonowaniu. W przypadku niewielkich mieszkań jest to ok. 300 zł. Większe pomieszczenia, np. w kamienicach lub w biurach, to koszt ok. 600 zł. Każdorazowo usługa ta wyceniana jest indywidualnie, przy czym kluczowym elementem wyceny nie zawsze musi być metraż, a czas poświęcony na ozonowanie.

A czy trzeba to powtarzać? To zależy. Jeśli ozonowanie wykonujesz po remoncie, czy w wyniku „inwazji” moli, wystarczy jeden zabieg. Gdy palisz, konieczne może być regularne ozonowanie. Tak jest również w przypadku, gdy ze względu na sposób wykorzystania pomieszczeń, ważne jest systematyczne ich odkażanie (np. w przychodniach).