Samozamykacze do drzwi i odpowiednie okucie

Samozamykacze stanowią bardzo przydatne okucie do drzwi, pozwalające na spowolnienie ich zamykania oraz sprawienie, że będą same się domykać – nawet, jeśli użytkownicy tego nie dopilnują. Znajdują zastosowanie w wielu budynkach, zarówno wielorodzinnych, przy wejściach do klatek schodowych, jak i w firmach oraz budynkach użyteczności publicznej. Na czym polega ich działanie i jak dobrać odpowiedni model do danych drzwi?

Samozamykacze do drzwi – rodzaje i zastosowanie

Samozamykacze są często stosowanymi okuciami do drzwi, znacznie zwiększającymi bezpieczeństwo i wygodę ich użytkowania. Dzięki nim skrzydło samo się zatrzaskuje, co sprawia, że użytkownik nie musi samodzielnie walczyć z często ciężkimi drzwiami wejściowymi, a budynek pozostanie dostępny jedynie dla upoważnionych osób nawet w sytuacji, jeśli ktoś nie dopilnuje jego zamknięcia. Jest to bardzo ważne w takich miejscach, jak biura, szkoły, oddziały szpitalne czy klatki schodowe w blokach, do których dostęp jest ograniczony. Samozamykacze stosuje się także w budynkach klimatyzowanych lub ogrzewanych, by zachować w środku zawsze odpowiednie warunki termiczne bez niepotrzebnych strat energii. Są także nieodłącznym elementem drzwi o funkcji przeciwpożarowej, które muszą się zamykać automatycznie. Dostępne są nie tylko modele do drzwi, ale także samozamykacze do furtek czy do szaf, również z drzwiami przesuwnymi.

Najpopularniejszymi okuciami tego typu są modele mechaniczno-hydrauliczne, inaczej zwane samozamykaczami sprężynowymi. Ich działanie opiera się bowiem na sprężynie, która napręża się podczas otwierania drzwi, a następnie rozpręża się, doprowadzając do zamknięcia się skrzydła. Modele tego typu są także wyposażone w dodatkowy tłumik hydrauliczny.

Wyróżniamy kilka podstawowych wariantów tych urządzeń, w zależności od ich budowy i sposobu montażu. Są to wersje ramieniowe, szynowe oraz podłogowe. Poszczególne modele mogą się między sobą różnić takimi parametrami, jak:

  • siła oraz szybkość zamykania,
  • szybkość zatrzaskiwania skrzydła,
  • ograniczenie maksymalnego kąta otwarcia drzwi,
  • opóźnienie zamykania.

Co jest najważniejsze przy wyborze odpowiedniego samozamykacza do drzwi?

Samozamykacz do drzwi lub furtki powinien zostać dobrany do konkretnych parametrów skrzydła, wymagań danego budynku oraz użytkowników, którzy będą korzystać z wejścia. Inny model sprawdzi się w przypadku drzwi pożarowych, a inny przy drzwiach w szpitalach lub szkołach, do których otwarcia nie powinno być wymagane użycie dużej siły. Najważniejsze kwestie, jakie powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia, to:

  • szerokość drzwi, od których zależy dobranie odpowiedniej siły samozamykacza,
  • ciężar skrzydła – każdy model posiada górny limit wagi drzwi,
  • rodzaj drzwi – czy będzie to skrzydło zewnętrzne, czy wewnętrzne,
  • miejsce montażu urządzenia, np. bezpośrednio na skrzydle drzwiowym, na ościeżnicy, w samym skrzydle lub w podłodze,
  • możliwości regulacji siły urządzenia.

Poszczególne modele mogą być także wyposażone w dodatkowe funkcje, które mają znaczenie dla wygody oraz bezpieczeństwa użytkowania. Doskonałym przykładem jest funkcja przeciwwiatrowa, czyli zabezpieczenie drzwi przed gwałtownym otwarciem, którą stosuje się w przypadku skrzydeł zewnętrznych. Wykorzystuje się także blokadę otwarcia, dzięki której można zablokować drzwi w ustalonym kącie otwarcia, a także nie dopuścić do ich otwierania szerzej, niż na wartość ustalonego kąta (np. jeśli zaraz za drzwiami znajduje się obiekt, w który mogłyby uderzyć). Stosowana jest również funkcja opóźnienia zamykania, dzięki której przez drzwi swobodnie może przejechać wózek inwalidzki lub dziecięcy lub może zostać wniesiony towar. W specjalnych modelach drzwi stosowane są także dopasowane do ich właściwości opcje, jak działanie synchroniczne (przy drzwiach dwuskrzydłowych) czy sterowanie elektromechaniczne.

Na rynku dostępne są urządzenia dostosowane do różnego typu wejść, w tym samozamykacz do drzwi przesuwnych, który montuje się na prowadnicy czy do drzwi szklanych, chroniący je przed zbyt gwałtownym otwarciem lub zatrzaśnięciem.